Βόλεϊ Β΄ Εθνική: ΑΣ Δωρίδας – Φιλαθλητικός Λαμίας 0-3 σετ

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ομάδα του Φιλαθλητικού στο γήπεδο της Ιτέας απέναντι στην νεοφώτιστη ομάδα της Δωρίδας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής Ανδρών.

Στο πρώτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 και τους φιλοξενημένους να κάνουν ένα 5-0 σερί και να υποχρεώνουν για το πρώτο time out την ομάδα της Δωρίδας . Το οποίο λειτούργησε θετικά και με 3 μικρά σερί πήραν κεφάλι στο σκορ με 14-12 υποχρεώνοντας τώρα τον Αθανασίου να καλέσει time out. Αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει και να κυνηγάει στο σκορ μέχρι το 20-18 όπου πήρε και το δεύτερο time .Έτσι φτάσαμε στο 22-21 για την Δωρίδα αλλά με τον Φιλαθλητικό να δείχνει ψυχραιμία και να ανατρέπει την κατάσταση και στο τέλος να πάρει το σετ με 22-25.

Στο 2ο σετ μπήκε όπως τελείωσε το 1ο και προηγήθηκε με 0-5 1-6 και 5-11 και 6-14 όπου πήρε time out η ομάδα της Δωρίδας. Οι Λαμιώτες πίεσαν στο σέρβις και με σωστό μπλοκ άμυνα κράτησαν την διαφορά και την αύξησαν σε 7-16 όπου πέρασε στην θέση του Τζουβάρα ο Μπάρας και τελικά κατέκτησε με 15-25 κάνοντας το 0-2 στα σετ.

Στην συνέχεια η Δωρίδα αντέδρασε προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 με τον Φιλαθλητικό να αντιδρά και να προηγείται με 3-5 αλλά να ισοφαρίζετε σε 5-5 και να μένει και πίσω στο σκορ με 6-5.Εκεί υπήρξε αντίδραση και πίεση και πάλι από το σερβίς ανατρέποντας το σκορ σε 7-14 και δίνοντας την ευκαιρία στον Αθανασίου να περάσει στο παιχνίδι αρχικά τον Κουφιώτη στην θέση του Φιλλιπόνε και στο 10-15 τον Μπάρα στην θέση του Τζουβάρα,οι οποίοι ανταποκρίθηκαν άριστα στο παιχνίδι και συνεισφέρανε στην κατάληξη του σετ με 12-25 κάνοντας το 0-3 και την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής .

Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 9/12 με αντίπαλο την Άμιλλα Τρικάλων στο Χαλκιοπούλειο.

Οι συνθέσεις των 2 ομάδων

Α.Σ.ΔΩΡΙΔΑΣ: ΣΤΕΝΟΣ Π. , ΔΗΜΟΛΑΣ Ν. , ΤΣΟΚΑΣ Κ. , ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Π. (Λ), ΣΤΑΘΟΟΠΥΛΟΣ Ι. ,ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ ΣΠ. , ΜΑΥΡΟΓΙΩΡΓΗΣ ΣΤ. , ΓΑΛΑΝΟΣ ΑΓ. , ΝΤΕΝΤΕΓΚΙΟΝΗ ΑΓ. , ΖΑΤΣΕ Ε.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ : ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Α., ΜΠΕΝΙΑΤΑΣ Η. , ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟΣ Η. , ΤΖΟΥΒΑΡΑΣ ΣΤ. ΚΟΥΦΙΩΤΗΣ Π. , ΜΠΑΡΑΣ ΣΠ. , ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ Δ. , ΦΙΛΛΙΠΟΝΕ Δ. , ΦΛΩΡΟΣ Γ. (Λ)