Β’ Εθνική Βόλει: Φθία Λαμίας – ΓΣΕ Ελασσόνας 1-3 (photos)

Την ήττα με 3-1 σετ (24-26, 25-20, 18-25, 17-25) γνώρισε η γυναικεία ομάδα της Φθίας Λαμίας από την Ελασσόνα στο “Χαλκιοπούλειο” στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής Βόλεϊ Γυναικών.

Για τη λαμιώτικη ομάδα, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από αυτή της περασμένης αγωνιστικής από τον Λαρισαϊκό, σε ένα ακόμη πολύ δύσκολο παιχνίδι, κόντρα στην ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Ηλία Ντάλλα, αν και προσπάθησε πολύ, παίρνοντας μάλιστα ένα σετ, δεν κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς αλλά έδειξε πως αποτελεί δύσκολο αντίπαλο ακόμη και για τις ομάδες που θεωρούνται ως φαβορί για την άνοδο.

Στο 1ο σετ, η ομάδα της Ελασσόνας, ξεκίνησε δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα στο σκορ (2-7, 5-9, 7-11, 10-12). Σε εκείνο το σημείο η Φθία, έτρεξε ένα 4-0 σερί και έφτασε στο υπέρ της 14-12 για να έρθει αργότερα η ισοφάριση από τις Θεσσαλές με 15-15 οι οποίες στη συνέχεια πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (16-17, 16-18, 17-20, 18-20, 19-21, 20-22). Η Φθία αν και βρέθηκε στο -2 σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22 και να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στους τελευταίους πόντους του σετ. Με πόντο της Παναγιώτου, η Ελασσόνα έκανε το 22-23 αλλά με άουτ επίθεση της ίδιας στη συνέχεια το σκορ έγινε 23-23 για να έρθει η Παπακωνσταντίνου με πόντο να κάνει το 24-23 για τη Φθία. Ωστόσο οι φιλοξενούμενες βρήκαν τις λύσεις και πήραν το πρώτο σετ με 0-3 σερί και 24-26 στο σετ.

Στο 2ο σετ, η Φθία γνώριζε πως για να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από αυτό το ματς, έπρεπε να πιάσει πολύ καλή απόδοση, κάτι που κατάφερε να κάνει στους πρώτους πόντους, φτάνοντας στο υπέρ της 4-1, αλλά οι αθλήτριες του Β. Παναγιώτου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 4-4 και μάλιστα να πάρουν και μικρό προβάδισμα στη συνέχεια. Ωστόσο τα κορίτσια του Ηλία Ντάλλα, ήταν αποφασισμένα να μην αφήσουν την ευκαιρία τους να πάει χαμένη και έτσι πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (9-7, 10-7, 10-9, 13-11, 13-12). Εκεί με δύο πόντους της Τέντζερη και Δημητροπούλου, έγινε το 15-12 για τη Φθία, με την Ελασσόνα να προσπαθεί να απαντήσει και να ισοφαρίζει δύο φορές σε 16-16 και 17-17. Με άουτ σερβίς της Δίρβα έγινε το 18-17 για τη Φθία με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν ξανά σε 18-18. Όμως, οι γηπεδούχες με ένα εκπληκτικό 5-0 σερί, με τους δύο τελευταίους πόντους να έρχονται από άσσους της Ξανθή και πλέον το σκορ έφτασε στο 23-18. Στη συνέχεια το σερβίς της, δεν είχε την ίδια τύχη, με την Ελασσόνα να μιεώνει σε 23-19 αλλά η Καϊμάκη έφτασε ξανά τη διαφορά στο +5 και 24-19, διαφορά που διατηρήθηκε και στο τέλος του σετ, με τη Φθία να φτάνει στο 25-20 και να γίνεται έτσι το 1-1 στα σετ.

Στο 3ο σετ, η Ελασσόνα ξεκίνησε και πάλι δυνατά, όπως έγινε και στο 1ο και πήρε το προβάδισμα από τους πρώτους πόντους (0-3, 1-3, 2-4, 3-5, 3-6, 3-7, 4-7). Με πόντο της Δίρβα και δύο πόντους από μπλοκ, έγινε το 5-10 για την ΓΣΕ Ελασσόνα, η οποία έδειχνε ικανή να επιστρέψει στο ματς. Δημητροπούλου και Ξανθή, μείωσαν προσωρινά στους 3 πόντους (7-10) αλλά οι φιλοξενούμενες βρήκαν πάλι τις απαντήσεις και πέρασαν ξανά μπροστά (8-12, 9-15). Με πόντο της Ντάλλα και ωραίο διπλό μπλοκ των Τέντζερη και Καϊμάκη στην Τσίμπα έγινε το 11-15, δείχνοντας πως οι γηπεδούχες θέλουν να… επιστρέψουν αλλά η Ελασσόνα με ένα 0-3 σερί έκανε το 11-18, με τη Φθία πλέον να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της θεσσαλικής ομάδας, η οποία πανηγύρισε την κατάκτηση του 3ου σετ με 18-25, φτάνοντας στο 1-2 στα σετ, κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα στην υπόθεση νίκη.

Μάλιστα, η ώθηση που έδωσε στην ομάδα της Ελασσόνας, η κατάκτηση του 3ου σετ, ήταν μεγάλη, βοηθώντας τη, να ξεκινήσει με ιδανικό τρόπο και το 4ο σετ, παίρνοντας από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ, διατηρώντας τη, μέχρι το τέλος του. Από την πλευρά της, η Φθία δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις κόντρα στην ομάδα της Ελασσόνας που επέβαλλε το ρυθμό της και έφτασε εύκολα στη κατάκτηση του σετ. Η διαφορά έφτασε και το +9 (4-13) για να μειώσει η Φθία σε 9-13, διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το 11-15, 12-16 και 15-19. Ωστόσο η Ελασσόνα, δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει να χαθεί η ευκαιρία να πάρει “καθαρή” νίκη μέσα στη Λαμία και κατέκτησε και το 4ο σετ με 17-25, γράφοντας το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-20, 18-25, 17-25)

Φθία Λαμίας (Η. Ντάλλας): Καραγιάννη Μ-Π, Ξανθή Π-Β, Παπακωνσταντίνου, Κουτου, Τέντζερη, Τζουβάρα, Καϊμάκη, Δημητροπούλου, Ντάλλα, Δημητρίου, Μαυρίκη, Φάτση, Παπαγεωργίου

ΓΣΕ Ελασσόνας (Β. Παναγιώτου): Ζιάκου, Δίρβα, Παναγιώτου Α., Παπαδοπούλου, Τσιγγέλη, Διβράμη, Μπαλογιάννη, Χατζηβασίλη, Γεωργιάδη, Τσίμπα, Κορακίδη, Χονδροθύμιου, Σεβαστού.

Φωτογραφίες: Μαρία Παληαλέξη

Your email address will not be published.