Β΄ Φθιώτιδας: Πελασγιακός – Μαγνησιακός 3-4 (photos-video)

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας Φθιώτιδας, ο Πελασγιακός υποδέχθηκε στην έδρα του τον Μαγνησιακό, από τον οποίο και ηττήθηκε, σε ένα ωραίο παιχνίδι, με πολλά γκολ και με τελικό σκορ 3-4 το απόγευμα του Σαββάτου 9/12.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 2΄ με σουτ του Ανδρέα Καραδήμου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, που εκτελέστηκε εύστοχα από τον Παπακώστα στο 8΄και ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Πελασγιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ στο 18΄ με τον Γιώργο Κολαρίνη για το 2-1.

7 λεπτά αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 25΄ ο Μαγνησιακός ισοφαρίζει ξανά σε 2-2, με αυτογκόλ του Τσαούση. Μάλιστα οι παίκτες του Νίκου Τσάμη κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή και να σκοράρουν ακόμη δύο φορές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το 2-3 έγινε στο 35΄με τον Παπακώστα και το 2-4 στο 41΄ με τον Ηλιόπουλο.

Στο Β’ ημίχρονο ο Πελασγιακός το μόνο που κατόρθωσε, αν και προσπάθησε, ήταν να μειώσει το σκορ, στο τελικό 3-4, με γκολ του Ράπτη Αντώνη Κ., με απευθείας εκτέλεση από φάουλ, έξω από την μεγάλη περιοχή. Μετά από το αποτέλεσμα ο Μαγνησιακός έφτασε τους 21 βαθμούς ενώ ο Πελασγιακός έμεινε στους 13.

Η ομάδα του Πελασγιακού ευχαρίστησε θερμά, με ανάρτησή της, τους φιλάθλους της, που για μια ακόμα φορά, συμπαραστάθηκαν στους παίκτες, δίνοντας το πολυπληθές παρόν τους στις κερκίδες του γηπέδου Πελασγίας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιώργος Κούδας με βοηθούς τους Καρανικόλα Β. και Τσουκνίδα Ι.

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:
Πελασγιακός (Νίκος Γκαμαλέτσος): Σκούρας, Μάνος (38΄ Παπαστάθης), Καρακώστας (Ράπτης Α.), Πρεμέτης, Σκούρας, Τσαούσης, Μπερτσιμάς, Ράπτης (46΄ Μάνος), Κολλαρίνης (55΄ Αργυρίου), Καραδήμος, Σιμπέλλι.

Μαγνησιακός (Νίκος Τσάμης): Τσεκούρας, Ταμπακολόγος, Παρούσης, Λυρός, Τσέλιος, Κοτσαλής (68΄ Μανθόπουλος), Ηλιόπουλος (69΄ Καλυμήτρας), Χονδρογιάννης, Σύρος, Παπακώστας, Φλώρος (58΄ Τσεκούρας)