Β’ Εθνική Βόλεϊ: Μεγάλη νίκη για τη Φθία Λαμίας με 3-1 επί της ΑΕ Λάρισας

Πολύ μεγάλη νίκη με 3-1 σετ (15-25, 27-25, 25-20, 29-27), πέτυχε η Φθία Λαμίας, στο ντέρμπι επί της ΑΕ Λάρισας που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β΄Εθνικής Κατηγορίας Βόλεϊ Γυναικών, στο «Χαλκιοπούλειο», παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ, αφού οι φιλοξενούμενες πήραν το πρώτο σετ.

Η ομάδα του Ηλία Ντάλλα, κατάφερε να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς κόντρα στη θεσσαλική ομάδα, να φτάσει έτσι τους 16 πόντους και να ανέβει στην 3η θέση της βαθμολογίας, 6 βαθμούς πίσω από τη δεύτερη, Ελασσόνα, η οποία ηττήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής με 3-2 από τον Φ.Σ. Λαρισαϊκό.

Η Φθία, δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, με την ΑΕ Λάρισας να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα με 0-5 και 1-6 για να μειώσουν οι γηπεδούχες σε 4-6  και 4-7. Ακολούθησε 6-0 σερί για τη Φθία η οποία πέρασε μπροστά με 10-7 αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τη διαφορά αφού η Λάρισα έτρεξε και αυτή με τη σειρά της ένα 0-6 σερί κάνοντας το 10-13. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕ Λάρισας, ξέφυγε κι άλλο στο σκορ με αποτέλεσμα να κατακτήσει το πρώτο σετ με 15-25.

Στο 2ο σετ, η Φθία, βελτίωσε την απόδοσή της, περιόρισε τα λάθη που έκανε στο πρώτο και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στους πρώτους πόντους, με 0-1 και 1-3, με ένα 3-0 σερί, έφτασε το 4-3 και στη συνέχεια διατήρησε την υπέρ της διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +6 (10-4). Σε εκείνο το σημείο, η ΑΕ Λάρισας μείωσε σε 10-7 και το +3 διατηρήθηκε για τις γηπεδούχες (11-8, 12-9, 14-11, 15-12). Με λάθος των φιλοξενούμενων και ωραίο διπλό μπλοκ στη συνέχεια από την Ξανθή και τη Δημητροπούλου στη Βελεσιώτη, η Φθία έφτασε στο 17-12, δείχνοντας τις διαθέσεις της να πάρει το σετ και να… επιστρέψει στο ματς. Οι φιλοξενούμενες όμως δεν ήθελαν να αφήσουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν και το 2ο σετ να πάει χαμένη και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (17-16). Στη συνέχεια έγινε το 18-16 και 18-17 για τη Φθία ενώ με πόντο της Δημητροπούλου και λάθος της Κολοβέτσιου στην επίθεση, το σκορ έφτασε στο 20-17 . Η θεσσαλική ομάδα μείωσε και πάλι (20-19) για να ξεφύγει πάλι η Φθία με 21-19 και 22-20. Νέα αντεπίθεση και ισοφάριση από την ΑΕ Λάρισας (22-22) για να έρθει η Καραγιάννη να κάνει το 23-22 για τη Φθία, διαφορά που κράτησε η Παπακωνσταντίνου με 24-23. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου σε 24-24 και με λάθος της Παπακωνσταντίνου σε επίθεση, πήραν προβάδισμα στο σκορ με 25-24 σε ένα κρίσιμο σημείο του ματς. Ωστόσο, οι γηπεδούχες, έδειξαν χαρακτήρα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στη συνέχεια να πάρουν τους δύο ακόμη πόντους και να φτάσουν στο 27-25 για να κατακτήσουν το σετ φτάνοντας στο 1-1 και ο αγώνας… άρχιζε ξανά από την αρχή.

Κάνοντας αρκετά λάθη στην έναρξη του 3ου σετ, η Φθία είδε την ΑΕ Λάρισας να προηγείται με 4-1 αλλά γρήγορα ισοφάρισε σε 4-4 και από το 6-6 και μετά επέβαλλε το ρυθμό της και με δύο συνεχόμενους άσσους της Παπακωνσταντίνου και διπλό μπλοκ από Ξανθή και Δημητροπούλου έγινε το 9-6 για τις γηπεδούχες και στη συνέχεια 10-7. Με ένα 0-3 σερί, η ΑΕ Λάρισας ισοφάρισε σε 10-10 και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη συνέχεια μέχρι το 16-16. Ακολούθησε νέο 0-3 σερί για τη θεσσαλική ομάδα και 16-19, με τα κορίτσια του Ηλία Ντάλλα να επιστρέφουν και πάλι και να ισοφαρίζουν σε 19-19 και 20-20. Ωστόσο η Φθία, δεν είχε διάθεση να αφήσει το σετ να φύγει μέσα από τα… χέρια της και με πέντε συνεχόμενους πόντους στο τέλος, έφτασε στο 25-20 και το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Πλέον τα πάντα θα κρίνονταν στο 4ο σετ. Εκεί που θα φαινόταν αν θα υπάρξει νικητής με καθαρό «τρίποντο» ή θα χρειαζόταν και 5ο σετ για να αναδειχθεί ο νικητής. Μετά τους πρώτους πόντους, η ΑΕ Λάρισας ξέφυγε με 3-7 και 4-8, για να μειώσουν οι γηπεδούχες σε 7-8 με τους δύο τελευταίους πόντους να έρχονται με άσσους της Ξανθή. 7-9 για τη θεσσαλική ομάδα με την Κουμπαρά ενώ η Ντάλλα μείωσε και πάλι στον πόντο για τις Λαμιώτισσες. 8-10 στη συνέχεια για τις Λαρισαίες, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 10-10 και σε εκείνο το σημείο, τραυματίστηκε στο πόδι η Καμπουρογιάννη της θεσσαλικής ομάδας η οποία δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Με άουτ σερβίς της Ντάλλα και πόντο της Καλογήρου, η ΑΕ Λάρισας προηγήθηκε με 12-10 για να ακολουθήσει ένα 4-0 σερί για τη Φθία με την Παπακωνσταντίνου να παίρνει τρεις πόντους και 14-12. Καλογήρου και Γκάμζαρη ισοφάρισαν για τη θεσσαλική ομάδα ενώ με πόντους από τις Καραγιάννη, Παπακωνσταντίνου και ωραίο διπλό μπλοκ των Καϊμάκη-Ξανθή στην Καλογήρου, η Φθία πέρασε μπροστά με 17-14. 0-3 σερί για τη φιλοξενούμενη ομάδα και νέα ισοπαλία (17-17) με τον Ηλία Ντάλλα να καλεί τάιμ άουτ. 18-17 για τη Φθία στη συνέχεια και 19-17 από λάθος της ΑΕ Λάρισας ενώ με άσσο της Καραγιάννη και πόντο της Ντάλλα, το σκορ έφτασε στο 21-17. Με άουτ σερβίς της Καραγιάννη έγινε το 21-18 για την ομάδα της Λάρισας η οποία μείωσε στη συνέχεια σε 22-20 και 23-22 για να ισοφαρίσει σε 23-23. 24-23 για τη Φθία με την Παπακωνσταντίνου, με την ΑΕ Λάρισας να παίρνει προβάδισμα με 25-24 πόντους των Καλογήρου και Κοντογιάννη και το σετ να ξεφεύγει από τους 25 πόντους και το ματς να αποκτά χαρακτήρα θρίλερ. 26-26 για τη Φθία με πόντο της Δημητροπούλου ενώ με άουτ σερβίς της Παπακωνσταντίνου έγινε το 26-27 για τις φιλοξενούμενες. Ξανθή και Καϊμάκη έβαλαν μπροστά τις γηπεδούχες με 28-27 και το σετ τελείωσε με 29-27 υπέρ της Φθίας, από λάθος των κοριτσιών της ΑΕΛ και το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τον Ηλία Ντάλλα και τα κορίτσια του, να πανηγυρίζουν μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις:

Φθία Λαμίας: Φάτση, Παπακωνσταντίνου, Ξανθή, Τέντζερη, Τζουβάρα, Καϊμάκη, Δημητροπούλου, Ντάλλα, Δημητρίου, Μαυρίκη, Καραγιάννη

ΑΕ Λάρισας: Βελεσιώτη, Τσούτσου, Κοντογιάννη, Καλογήρου, Χρυσοπούλου, Καμπουρογιάννη, Κουμπαρά, Κολοβέτσιου, Μπρούτσου, Γκάμζαρη.