Β’ Εθνική Βόλεϊ: Ήττα για τη Φθία Λαμίας με 3-0 από τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό

Την ήττα με 3-0 σετ (12-25, 22-25, 13-25) γνώρισε η Φθία Λαμίας από τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο (17/2) στο “Χαλκιοπούλειο”, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Βόλεϊ Γυναικών.

Η ομάδα του Ηλία Ντάλλα είχε πολύ δύσκολο έργο εξ αρχής, αφού αντιμετώπιζε την πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος κάτι που φάνηκε στο μεγαλύτερο μέρος του διαστήματος. Μάλιστα η θεσσαλική ομάδα, μετά το “καθαρό” τρίποντο που πήρε έφτασε τους 41 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή και το +1 από τη δεύτερη Ελασσόνα, που επίσης νίκησε με 3-0 την Ιτέα.

Στο 1ο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, επέβαλλαν το ρυθμό τους, στον οποίο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν οι γηπεδούχες και το σετ κατέληξε εύκολα στα χέρια του Φιλαθλητικού με 25-12.

Στο 2ο σετ, η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε και πάλι καλύτερα, κατάφερε να ξεφύγει με 1-5, 2-6, 3-7, αλλά η Φθία παρά το γεγονός ότι είχε μείνει πίσω στο σκορ, έβρισκε τρόπους να απαντήσει ακόμα και αν η διαφορά άνοιγε πολύ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμα κι όταν ο Λαρισαϊκός ξέφυγε με μεγάλη διαφορά 7-8 πόντων και το σκορ έφτασε στο 11-18, 11-19, 12-20, οι Λαμιώτισσες όχι μόνο δεν το έβαλαν κάτω, αλλά προσπάσθησαν να… επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ, πράγμα που κατάφεραν. Συγκεκριμένα από το 14-23, με ένα 4-0 σερί μείωσαν σε 18-23 για να έρθει ένα λάθος από πλευράς Φθίας και να γίνει το 18-24. Με πόντο της Καραγιάννη και άσσο της Δημητροπούλου, το σκορ πήγε στο 20-24 ενώ η άουτ επίθεση της Μαυροπάνου έκανε το 21-24 στο σκορ. Νέος άσσος της Δημητροπούλου και 22-24 για τη Φθία που είχε διανύσει μεγάλο… δρόμο στην προσπάθειά της να ανατρέψει ένα πολύ μεγάλο εις βάρος της σκορ. Τελικά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έτσι ο Φιλαθλητικός στην επόμενη φάση τελείωσε το ματς κάνοντας το 22-25, φτάνοντας στο 0-2 στα σετ.

Το 3ο σετ ήταν πλέον διαδικαστικού ουσιαστικά χαρακτήρα, παρά το γεγονός ότι η Φθία προηγήθηκε με 2-0, αφού οι Θεσσαλές με ανεβασμένη ψυχολογία δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να πάρουν και το τρίτο σετ, που θα τους έδινε τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Έτσι περιορίζοντας τα όποια λάθη τους σε άμυνα και επίθεση, πήραν εύκολα και αυτό το σετ με 13-25 και έφυγαν με τη νίκη με 3-0 από τη Λαμία. Από την άλλη, η Φθία, μετά από αυτή την ήττα και σε συνδυασμό με τη νίκη της ΑΕ Λάρισας επί του ΣΠΑ Καρδίτσας, έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 22-25, 13-25)

Φθία Λαμίας (Ηλίας Ντάλλας): Ξανθή, Φάτση, Δημητρίου, Μαυρίκη, Παπακωνσταντίνου, Τέντζερη, Καϊμάκη, Κούτου, Καραγιάννη, Δημητροπούλου, Ντάλλα

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Δημήτρης Ιόφτσεφ ): Κουμπούρα, Λουκανίκα, Κεραμίδα, Μαυροπάνου, Βαβάτσικου,Κουτρουμπή, Κουμπούρα, Κοντογιάννη, Τζήκα, Μητσογιάννη, Μπαζιάνα, Παραφέστα, Γαλάνη, Γαργαλά.