Pre League: Τεράστιος ΑΟΛ, παρέμεινε με το σπαθί του στην κατηγορία (photos)

Το μεγάλο στοίχημα της παραμονής στην Pre League κέρδισε ο Αθλητικός Όμιλος Λαμίας ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 25-19, 25-18, 25-18) του ΓΣ Πετρούπολης, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των Play Out το οποίο διεξήχθη στο κλειστό του Καρπενησίου την Κυριακή (15/4).

Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, έγραψε άλλη μία χρυσή σελίδα στο βιβλίο της σύντομης ιστορίας της, αφού στην παρθενική της συμμετοχή σε μια τόσο δύσκολη κατηγορία κόντρα σε σαφώς πιο έμπειρες ομάδες με συμμετοχές ακόμα και στην Α1, κατάφερε κόντρα σε ατυχίες, σημαντικούς τραυματισμούς να πετύχει το μεγάλο στόχο που είχε τεθεί εξ αρχής.

Η φθιωτική ομάδα παρά το γεγονός ότι είχε να αντιμετωπίσει ένα ακόμη εμπόδιο, πλην του ΓΣ Πετρούπολης, που φυσικά δεν ήταν άλλο από το γεγονός πως δεν μπόρεσε να υποδεχθεί στη φυσική της έδρα την αθηναϊκή ομάδα, στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, ανέτρεψε ένα ακόμη παιχνίδι φέτος, φτάνοντας στη δεύτερη πολύτιμη νίκη που έψαχνε για να τελειώσει τη σειρά και το θέμα της παραμονής προκειμένου να αποφύγει την ψυχοφθόρο διαδικασία της συνέχειας των Play Out κόντρα στο ΦΟ Βριλησσίων ο οποίος θα βρει τώρα μπροστά του την Πετρούπολη.

Στο 1ο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν το προβάδισμα στους πρώτους πόντους (3-6, 3-7, 6-9, 7-10, 10-12). Από το 11-12, η Πετρούπολη έτρεξε ένα 0-5 σερί και έφτασε στο 11-17. Παρά το γεγονός ότι η διαφορά εκτοξεύθκε στο +6, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, κατάφεραν να επιστρέψουν και μείωσαν στον πόντο (16-17). Νέο 0-3 σερί για την Πετρούπολη και 16-20. Ωστόσο η απάντηση του ΑΟΛ ήταν και πάλι άμεση και με δικό του 4-0 σερί, το ματς έφτασε στο 20-20. Οι Αθηναίες όμως, εκμεταλλεύθηκαν τα όποια λάθη του ΑΟΛ στους τελευταίους πόντους και με δικές τους σωστές επιθέσεις, έφτασαν στο 20-23 και 21-24 κάνοντας πιο εύκολο το έργο τους για την κατάκτηση του πρώτου σετ, κάτι που έκαναν με 21-25, προσπαθώντας να βάλουν δύσκολα στις αθλήτριες της λαμιώτικης ομάδας.

Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένα να αφήσουν τις φιλοξενούμενες να περιμένουν να ελπίζουν να πάρουν τη νίκη που ήθελαν και έχοντας βρει πλέον τα… πατήματά τους και μετά τους πρώτους πόντους του 2ου σετ που οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (2-0, 2-1, 3-2, 4-2, 5-4, 6-4, 7-6, 7-7, 8-8, 9-9, 10-10). Από το 15-14 και μετά, ο ΑΟΛ… πάτησε γκάζι και με τη Ζαχαρή στη θέση του σερβίς, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων φτάνοντας στο 21-14, δείχνοντας ότι έχει επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, όσο και να προσπάθησε ο Γυμναστικός, δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό που είχε επιβάλει η φθιωτική ομάδα και το 1-1 στα σετ ήταν γεγονός με τον ΑΟΛ να παίρνει το δεύτερο σετ με 25-19.

Το παιχνίδι πλέον… άρχιζε από την αρχή, με τις δύο ομάδες να γνωρίζουν την κρισιμότητα του συγκεκριμένου σετ για την εξέλιξη του αγώνα. Στους πρώτους πόντους, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (1-1, 2-1, 3-3, 4-4, 5-4, 6-6, 7-7, 8-8, 10-10, 11-11). Από το 12-12 και μετά, ο ΑΟΛ με ένα 3-0 σερί έφτασε στο 15-12. Στη συνέχεια το σερβίς της Φαλέγκα κατέληξε άουτ για να έρθει όμως ο πόντος της Ζιώγα και το +3 επανήλθε (16-13). Σε εκείνο το σημείο, πήγε στο σερβίς η μικρή Κόμνου, η οποία κατάφερε να βάλει δύσκολα στην υποδοχή των αντιπαλών της, βοηθώντας τα μέγιστα στο να τρέξει ένα 4-0 σερί ο ΑΟΛ και να φτάσει στο 20-13. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να επιστρέψουν (20-17) αλλά με το σερβίς της Φωκιανού που κατέληξε στο φιλέ και άσσο και πόντο της Ζιώγα έγινε το 23-17 μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο της Λαμίας και στη συνέχεια 23-18 για την Πετρούπολη. Με τρομερό διπλό μπλοκ των Σαββίδου και Νικολίτσα έγινε το 24-18 για τον ΑΟΛ ενώ και αυτό το σετ κατέληξε στον ΑΟΛ με 25-18.

Πλέον τα πάντα ήταν στα χέρια του ΑΟΛ. Τόσο το υπέρ του σκορ, όσο και η ψυχολογία και το μομέντουμ του αγώνα, στοιχεία που έπρεπε να διαχειριστεί για να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη. Κάτι που έκανε από τους πρώτους κιόλας πόντους, όταν κατάφερε να εξασφαλίσει μια καλή διαφορά (3-1, 4-1, 6-3, 7-4, 8-4) την οποία και διατήρησε στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Στην τελευταία τους ευκαιρία να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ και κατ’ έπέκταση της νίκης, η Πετρούπολη μείωσε στον πόντο (9-8) αλλά οι Λαμιώτισσες κατάφεραν να φτάσουν ξανά στο +3 (12-9, 13-10). Από το 15-12 και μετά, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-18 και στην τεράστια νίκη που χάρισε στην ομάδα την παραμονή.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-19, 25-18, 25-18

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Η. Αγγέλης): Σαββίδου, Ζαχαρή, Φαλέγκα, Παπαμίχου, Ζιώγα, Τσιλαλή, Γιοκαρίνη, Αργυροπούλου, Ταγαράκη, Κόμνου, Κλέτσα, Νικολίτσα

ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ν. Παπαϊωάννου): Εικοσπεντίδου, Φωκιανού, Σκλιβανίτη, Τσίκα, Κοτσαμπά, Πολίτη, Βασιλείου, Καρατερζή, Πανοπούλου, Δημητροπούλου, Μασούρα, Κατσιμπούλα.