P.L.: ΑΟΛ – ΓΑΣ Μεσσαράς 3-2

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟΛ ο οποίος στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και προτελευταίας του Α’ γύρου της Pre League επιβλήθηκε με 3-2 σετ (16-25, 25-21, 25-18, 25-27, 16-14) στο «Χαλκιοπούλειο» του ΓΑΣ Μεσσαρά.

Έτσι η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, πρόσθεσε δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς στη συγκομιδή της, κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο που απέδειξε και επί φθιωτικού εδάφους ότι δίκαια βρίσκεται στις ψηλές θέσεις της κατηγορίας και πλέον θα ψάξει ένα θετικό αποτέλεσμα στα Βριλήσσια κόντρα στην τοπική ομάδα την ερχόμενη Τετάρτη (20/12) για να κλείσει με ιδανικό τρόπο τον α’ γύρο του πρωταθλήματος και το 2017.

Αν και ο στόχος ήταν μια «καθαρή» νίκη για τον ΑΟΛ, εν τέλει και το «δίποντο» μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό στο τέλος της περιόδου και στο στόχο που θέλει να φέρει εις πέρας το λαμιώτικο συγκρότημα. Πάντως το «τρίποντο» κόντρα στην ομάδα της Κρήτης δεν ήρθε στις… λεπτομέρειες του 4ου σετ ενώ στις γηπεδούχες στοίχισε πολύ το 1ο κακό σετ που κατέληξε εύκολα στις φιλοξενούμενες.

Τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, ξεκίνησαν πολύ νωθρά στο ματς, με τον Μεσσαρά να παίρνει από την αρχή του σετ το προβάδισμα στο σκορ και να μην το χάνει σε κανένα σημείο αφού χαρακτηριστικό του κακού ξεκινήματος της λαμιώτικης ομάδας ήταν ότι δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει σε κανένα σημείο! Οι αθλήτριες του Παναγιώτη Ιωάννου ξέφυγαν νωρίς στο σκορ (0-2, 1-3, 2-4, 2-5, 3-6). Ο ΑΟΛ προσπαθούσε να παραμείνει κοντά μειώνοντας σε 6-7 με την Τσατσούρη αλλά σε εκείνο το σημείο οι κρητικές τρέχοντας ένα 0-5 σερί έφτασαν στο 6-12, θέτοντας τις βάσεις για την επικράτηση στο σετ. Με κακό ποσοστό στο σέρβις και αρκετά λάθη σε υποδοχή και επίθεση, μοιραία το σετ κατέληξε στις φιλοξενούμενες οι οποίες είχαν «χτίσει» ασφαλή διαφορά 6 πόντων (7-13, 13-19, 14-20, 15-21) με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του σετ με 16-25.

Στο 2ο σετ, όπως ήταν αναμενόμενο, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, βελτίωσαν κατά πολύ την εικόνα τους και στην αρχή του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο δείχνοντας ότι ο αγώνας θα εξελισσόταν σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Μέχρι το 10-10 οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για να ακολουθήσει ένα 4-0 σερί από πλευράς ΑΟΛ και να γίνει το 14-10. Η ομάδα της Κρήτης μείωσε στον πόντο (14-13) για να ακολουθήσει ένα νέο 3-0 σερί από τις γηπεδούχες και 17-13.  Από το 18-15 και μετά, νέο 3-0 σερί και 21-15 για τον ΑΟΛ που πλέον δεν γινόταν να χάσει το σετ. Ο Μεσσαράς, «ψαλίδισε» τη διαφορά στους τρεις (22-19, 23-20) και έφτασε στο -2 με 23-21 σε μία φάση πάντως που διαμαρτυρήθηκαν οι άνθρωποι του ΑΟΛ ότι υπήρξε μπλοκ άουτ σε επίθεση της Ζιώγα και ότι το σκορ έπρεπε να είναι 24-20 και όχι 23-21. Ωστόσο η Ζιώγα και πάλι, με νέα επίθεσή της έκανε το 24-21 ενώ το 25-21 υπέρ του ΑΟΛ και η ισοφάριση σε 1-1 στα σετ ήρθε με ωραίο μπλοκ της Τσατσούρη στην Τσοπούλου.

Ξεκίνημα του 3ου σετ και μετά το 2-1 υπέρ του ΑΟΛ, στη θέση του σερβίς βρέθηκε η Ζιώγα η οποία προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων και ο ΑΟΛ βρέθηκε νωρίς σε ρόλο οδηγού στο σκορ (3-1, 4-1. 5-1, 6-2, 7-3, 8-4, 9-4, 10-4). Οι γηπεδούχες είχαν επιβάλει το ρυθμό τους και έφτασαν στο +7 και το 12-5. Ωστόσο με ένα 0-4 σερί, ο Μεσσαράς, πήγε να… επιστρέψει στο παιχνίδι (12-9) με τις γηπεδούχες όμως να μην το επιτρέπουν και με ένα δικό τους 5-0 σερί, να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με +8 (17-9) κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του 3ου σετ το οποίο και πραγματοποίησαν, παίρνοντας το σετ με 25-18.

Το 4ο σετ πλέον, αναμενόταν με μεγάλο ενδιαφέρον αφού θα ήταν και καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Ωστόσο η εικόνα του, στους πρώτους τουλάχιστον πόντους θύμισε κατά πολύ το 1ο σετ όταν και ο Μεσσαράς προηγήθηκε εύκολα πράγμα που έκανε ξανά. Από το 1-0, οι φιλοξενούμενες έφτασαν γρήγορα στο 1-5 με τον Ηλία Αγγέλη, να ζητάει τάιμ άουτ για να «αφυπνίσει» τις αθλήτριές του. Η κίνηση αυτή, απέφερε… καρπούς αφού οι γηπεδούχες άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και από το εις βάρος τους 2-7, βρέθηκαν στο -1 και στο 7-8. 8-10 για το Μεσσαρά και 9-10 με πόντο της Ζιώγα. Οι κρητικές ξέφυγαν στη συνέχεια με +3 (9-12) ενώ με άσσο της Μαυρέα έγινε το 9-13 και στη συνέχεια το 9-14. Σε εκείνο το σημείο, η Τσατσούρη κατάφερε να ανακόψει τη φόρα των φιλοξενούμενων (10-14), αλλά η Τσοπούλου έστειλε ξανά τη διαφορά τους +5 (10-15) και τη διατήρησε εκεί η Τσοπούλου και πάλι με άσσο (12-17). Σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχες άρχισαν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν σε 15-17 ,με την Τσατσούρη να παίρνει δύο πολύτιμους πόντους και το δεύτερο άσσο! Από άουτ επίθεση της Ζιώγα και διπλό μπλοκ των Ποδαρά και Τζίνας Ξαγοράκη στη Φαλέγκα έγινε το 15-19 για τον Μεσσαρά δίνοντας δραματικό τόνο στην εξέλιξη του σετ όσο αυτό έφτανε προς την ολοκλήρωσή του. Με δύο συνεχόμενους πόντους της Σαββίδου έγινε το 17-19 για τον ΑΟΛ για να ξεφύγουν στη συνέχεια και πάλι οι κρητικιές με +3 (17-20, 18-21 και 19-22). Ωστόσο με επίθεση της Φαλέγκα  και άσσο στη συνέχεια από την ίδια, ο ΑΟΛ μείωσε σε 21-22, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο 21-23 στη συνέχεια και τη Μαυρέα να πηγαίνει στο σερβίς που κατέληξε στο φιλέ και 22-23 για τον ΑΟΛ. Την ίδια κατάληξη όμως, είχε και το σερβίς της Νικολίτσα και 22-24 με το παιχνίδι να έχει μετατραπεί σε πραγματικό θρίλερ. 23-24 για τον ΑΟΛ και ισοφάριση με την άουτ επίθεση της Τσοπούλου! 25-24 για τον ΑΟΛ και ένας πόντους να μένει για την κατάκτηση του σετ και της νίκης. Ωστόσο η επίθεση της Ζιώγα έφυγε άουτ και νέα ισοπαλία στο σκορ (25-25). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες που γνώριζαν πως είναι η τελευταία τους ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι από αυτό το ματς φάνηκαν πιο ψύχραιμες και τυχερές και πήραν το σετ με 25-27, ισοφαρίζοντας σε 2-2 πετυχαίνοντας έναν από τους στόχους που είχαν σε αυτό το παιχνίδι αφού έστειλαν το ματς σε 5ο σετ.

Το οποίο 5ο σετ, ξεκίνησε και πάλι με τις φιλοξενούμενες να πραγματοποιούν ιδανικό ξεκίνημα και να προηγούνται με 1-4, 2-4 και 2-5. Σε εκείνο το σημείο, τα κορίτσια του Ηλία Αγγέλη, βρήκαν και πάλι τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν ένα ακόμη εις βάρος τους σκορ και με τη βοήθεια του κόσμου τους να επιστρέφουν στη διεκδίκηση της νίκης. Από το 2-5, οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 5-5 ενώ ο Μεσσαράς ξέφυγε ξανά με τρεις πόντους (5-8). Νέα ισοφάριση από τις γηπεδούχες που δεν το έβαζαν με τίποτα κάτω με την ομάδα της Κρήτης να ξεφεύγει πάλι με +2 (9-11 με άσσο της Μαυρέα). Νέα ισοφάριση από τον ΑΟΛ (11-11 με άσο της Ζιώγα) για να έρθει η Τσοπούλου να κάνει το 11-12 για την ομάδα της. Σαββίδου και 12 όλα για τον ΑΟΛ ο οποίος στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο πόντους (12-14) με πολλούς να πιστεύουν ότι ο Μεσσαράς θα καταφέρει να φύγει με νίκη από τη Λαμία. Έφτανε όμως που δεν το πίστεψαν οι αθλήτριες του ΑΟΛ και με ένα εκπληκτικό 4-0 σερί, έφτασαν στη σημαντική νίκη με 16-14 και 3-2 στα σετ.

Your email address will not be published.