Νίκησε η Στυλίδα στις Ράχες για το Κύπελλο ΕΠΣΦ (photos)

Τη δεύτερή της νίκη πέτυχε η Στυλίδα στο γήπεδο των Ραχών επί της Αθλητικής Ένωσης Εχιναίων με 3-0 το απόγευμα του Σαββάτου (16/9), στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του τετάρτου ομίλου για το Κύπελλο της ΕΠΣ Φθιώτιδας. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο απ’ το πρώτο παιχνίδι στην έδρα τους με τον Ευρυτανικό, αλλά δεν κατάφεραν να αποσοβήσουν την ήττα από την ανώτερη ομάδα της Στυλίδας.

Τη Στυλίδα, η οποία μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ ο Λάγιος έπιασε το γυριστό σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Βαρυπάτη δέκα λεπτά αργότερα.

Στο 13’ ο Λαΐνας βρήκε τον Μπλούνα Α., ο οποίος από θέση έξω αριστερά επιχείρησε το συρτό σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Μήτσου.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λιόλιος πάσαρε στον Καυκιά κι αυτός με σούταρε απευθείας, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ (φώτο πάνω). Στο 20’ ο Βαρυπάτης Α. σέντραρε από αριστερά για τον Λιόλιο, αυτός σούταρε στην κίνηση αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 30’ το σουτ του Μπίκου μπλόκαρε ο Χαρμαντζής Δ.

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καυκιάς έβγαλε την κάθετη πάσα στον Λιόλιο, αλλά τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας, βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ. Αυτό εκτέλεσε ο Βαρυπάτης Α., ο Λάγιος πήρε την κεφαλιά, ο Χαρμαντζής Δ. δεν απέκρουσε σταθερά και στην επαναφορά ο Λιόλιος σημείωσε το 0-1 (φώτο κάτω).

Αυτό που δεν κατάφερε στο 16’ ο Καυκιάς, το πέτυχε στο 37’ με πανέμορφο τρόπο σημειώνοντας ένα καταπληκτικό γκολ. Ο Βαρυπάτης Ι. εκτέλεσε το πλάγιο από δεξιά για τον Καυκιά, ο οποίος έπιασε εκπληκτικό γυριστό σουτ στην κίνηση, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της «Ένωσης» για το 0-2.

Στο 40’ ο Λιόλιος έγινε αποδέκτης της μπάλας κι αφού πέρασε δύο παίκτες, πλάσαρε, ο Χαρματζής Δ. απέκρουσε ενστικτωδώς κι η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στην επαναφορά νέο σουτ του Λιόλιου το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το παιχνίδι. Ο Λιόλιος σέντραρε από δεξιά, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα κι ο Λάγιος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-3 και τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια (φώτο κάτω).

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 50’ από τις «άγκυρες». Ο Βαρυπάτης εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Αλεξίου έπιασε τη σκαστή κεφαλιά κι ο Χαρμαντζής Δ. έδιωξε δύσκολα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βαρυπάτης πάσαρε δεξιά στον Καυκιά, αυτός έδωσε με τη μία στον Λάγιο, ο οποίος σούταρε με τη μία, υποχρεώνοντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ. Ο Βαρυπάτης το εκτέλεσε, ο Καυκιάς πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος κι ο Χαρμαντζής Δ. απεσόβησε και πάλι το γκολ (φώτο κάτω).

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Τελευταία καλή στιγμή για τη Στυλίδα στο 62’, με ένα απευθείας φάουλ του Καλαϊτζή που πέρασε άουτ, ενώ το φάουλ του Λαΐνα από πλευράς «Ένωσης» στο 81’ μπλόκαρε ο Μωράτης.