Κύπελλο Ελλάδας: Μέχρι εκεί μπορούσε….

Με ψηλά το κεφάλι παρά την εντός έδρας ήττα αποχαιρέτησε η Λαμία το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η «Βασίλισσα της Ρούμελης» προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στον καλύτερο και πιο έμπειρο Πανιώνιο. Φυσικά, το κύπελλο αποτελούσε δευτερεύοντα στόχο για τον Μπάμπη Τεννέ και τους παίκτες του, όμως η πρόκριση επί του Παναθηναϊκού άνοιξε στην ομάδα την «όρεξη».

Μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα της Ν.Σμύρνης, οι «πάνθηρες» είχαν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Η Λαμία ήταν υποχρεωμένη να ψάξει γκολ και αυτό προσπάθησε. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν με τον -πρώην κυανόλευκο- Φιορίν Ντουρμισάι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα στο 17′. Ο Μασούρας διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 31′ «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Η Λαμία κατάφερε να μειώσει με ωραίο γυριστό σουτ του Βάντερσον στο 40′ με τον Αναστασιάδη να αστοχεί σε κεφαλιά εξ’επαφής λίγο πριν την ανάπαυλα, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να βάλει και πάλι στο «κόλπο» τη Λαμία. Στο 55′ ο Ντουρμισάι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 3-1 για τον Πανιώνιο τελειώνοντας οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τον Πανιώνιο να σκοράρει και 4ο γκολ στο 92′ με τον Λάμπρου και να πανηγυρίζει την πρόκρισή του στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα συναντήσει τις Λάρισα, ΑΕΚ και τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Ατρομήτου, που αναμετρούνται αύριο στο Περιστέρι στη ρεβάνς του 2-0 της Τούμπας.

Το φιλμ της αναμέτρησης:

Α’ Μέρος:

16′ Ωραίος συνδυασμός Σπιριντόνοβιτς-Σαββίδη, ο Μασούρας σουτάρει από το ημικύκλιο, λίγο έξω η μπάλα.

17′  0-1! Ο Βλάχος γυρίζει στην περιοχή από δεξιά, ο Ντουρμισάι κοντρολάρει μεταξύ Αναστασιάδη και Όμο, γυρίζει και «εκτελεί» τον Μελίσσα στη γωνία του!

31′ 0-2! Ο Ουάσιγκτον έβγαλε τον Σπιριντόνοβιτς στην περιοχή, ο Μελίσσας βγήκε με τα χέρια αλλά λανθασμένα, «στρώνοντας» στον Μασούρα που πλάσαρε σε κενή εστία δίνοντας σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στους «Πάνθηρες».

40′ 1-2! Υπέροχο γκολ από τον Βάντερσον, που γυρίζει το σώμα του από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, σουτάρει στη δεξιά γωνία του Κότνικ και τη στέλνεισ το δοκάρι και στα δίχτυα!

44′ Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Πίτι εκτέλεσε όμορφα φάουλ στην περιοχή, ο Αναστασιάδης βρέθηκε αμαρκάριστος και έπιασε κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να βάλει και πάλι τη Λαμία στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου με τη Λαμία να μην καταφέρνει να «μπει» για τα καλά στο παιχνίδι.

Β’ Μέρος:

49′ Μεγάλη φάση για τον Πανιώνιο! Ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα, ο Πριντέτα κάνει τάκλιν από πίσω, αλλά καθαρά. Στη συνέχεια διώχνουν οι αμυντικοί προ του Μασούρα.

56′ 1-3! Πολύ δυνατό άλμα του αμαρκάριστου Ντουρμισάι σε εκτέλεση κόρνερ, που με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα!

64′ Ο Κουτρομάνος σεντράρει από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Βλάχος βγάζει σε κόρνερ προ του Καραγιάννη.

80′ Ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τρομερή προσπάθεια του Νίλσεν, που επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μελίσσα έξω από την περιοχή!

92′ 1-4! Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανιώνιος έβαλε κερασάκι στην τούρτα! Ο Λάμπρου έκανε ωραία κίνηση πέρασε ανάμεσα από τους αμυντικούς της Λαμίας και με ωραίο πλασέ νίκησε για τέταρτη φορά τον Μελίσσα.

Μετά το γκολ του Λάμπρου ο κύριος Σιδηρόπουλος σφύριξε τη λήξη του παιχνιδιού με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει τη σπουδαία πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κύριος Σιδηρόπουλος με βοηθούς τους κυρίους Δημητριάδη και Ακρίβο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Mελίσσας, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (36′ Αναστασόπουλος), Μπλάζιτς, Πριντέτα (56′ Κουτρουμάνος), Πίτι, Τσούκαλος (46′ Καραγιάννης), Βάντερσον.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Σαντάνα, Σταυρόπουλος, Βλάχος, Σαραμαντάς, Κόρμπος (74′ Λάμπρου), Σαββίδης, Μασούρας (58′ Παπαγεωργίου), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι (65′ Νίλσεν).