Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Λοκρός Αταλάντης – Έσπερος Λαμίας 72-73

Το μεγάλο τοπικό ντέρμπι είχε χιτσκοκικό φινάλε αλλά και μεγάλο νικητή τον Έσπερο Λαμίας που πήρε το σπουδαίο διπλό στην Αταλάντη επί του Λοκρού με 73-72!

Η ομάδα του Σοφογιάννη ήταν καλύτερη στο β’ ημίχρονο όταν και επέβαλε το ρυθμό της ανατρέποντας το 40-32 υπέρ του Λοκρού αλλά και το 44-36. Με ένα επιμέρους σκορ 2-14 πέρασε μπροστά με 46-50 με πρωταγωνιστή σε αυτό το διάστημα τον Κατράνα που έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Στο τέλος ο Έσπερος προηγήθηκε με 57-65 και αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά.

Μάλιστα στο 72-73 ο Ρούζιος είχε την ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο στα 2′ δευτερόλεπτα για να λήξει το ματς με 72-73 υπερ του Λοκρού.

Και αν το διπλό για..κούπα μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή, οι νίκες μέσα στην Αταλάντη απέναντι στον Λοκρό δεν είναι σύνηθες φαινόμενο, οπότε ο Έσπερος που την πέτυχε μπορεί να θεωρείται πως έχει το πάνω χέρι.

O Λοκρός είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο. Με πολύ καλούς τους Ρούζιο και Αγγ.Μάτο προηγήθηκε με 25-19 και 36-26 για να τελειώσει το ημίχρονο με 40-32. Στο β’ ημίχρονο όμως ο Έσπερος ήταν σαφώς καλύτερος. Με καλές επιλογές στην επίθεση και πρωταγωνιστές τους Κατράνα και Σέττο κατάφερε από νωρίς να πάρει τα ηνία στο ματς και να προηγηθεί με 46-48.

Το 40 φάουλ του Αν.Μάτου αποσυντόνισε τον Λοκρό και χωρίς τον αρχηγό τους οι γηπεδούχοι δεν είχαν ισορροπάι στην επίθεση. Αντίθετα, ο Σοφογιάννης πήρε λύσεις από πολλούς παίκτες ακόμα και από εκείνους που δεν ήταν πρωταγωνιστές όπως ο Δαχρεντζής που πέτυχε δύο μεγάλα σουτ σε τέλος χρόνου.

Στο 64-71 και ενώ απέμεναν 3′ για το τέλος ο Αν.Μάτος με δύο βολές μείωσε σε 66-71 και ο Ρούζιος δεν εκμεταλλευτηκε το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε έχοντας 0/2 βολές. Ο Σάκοτα μείωσε σε 68-71, ο Κατράνας πέτυχε το 68-73 και ο Ρούζιος μείωσε σε 70-73 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στα 20» ο Ρούζιος έκλεψε τη μπάλα και ο Αν.Μάτος με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι μείωσε σε 72-73 με τον Έσπερο να δείχνει σημάδια…αυτοχειρίας.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Λαμιώτες, στην επαναφορά της μπάλας έκαναν λάθος και ο Λοκρός είχε την τελευταία επίθεση δική του. Ο Ρούζιος που ήταν εξαιρετικός σε όλο το ματς ήταν έχασε όμως το κρίσιμο σουτ, αστοχώντας σε τρίποντο στα τελευταία 2 δευτερόλεπτα για να παραμείνει το 72-73 ως το τελικό αποτέλεσμα. Από τον Λοκρό πολύ καλός ο Ρούζιος και ο Αγγ.Μάτος. Ο Αν.Μάτος ήταν επίσης καλός ενώ ο Σάκοτα έδωσε πολλές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια.

Από τον Έσπερο Λαμίας, ο Κατράνας του β΄ημιχρόνου ήταν όλα τα…λεφτά, εξαιρετικός ο Σέττος ιδίως στο πρώτο ημίχρονο όταν και κράτησε τον Έσπερο ζωντανό, σημαντικός ο ρόλος του Φύκα αλλά και του Δαχρεντζή.

Διαιτητές: Διμπινούδης-Τσολάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 40-32, 57-56 ,72-73.

ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Διαμαντής 1, Ρούζιος 16 (1), Μπολμάτης, Μπουλαντζάς 2, Νικολάου, Παναγιωτίδης 3 (1), Κανακάρης, Σάκοτα 17, Μάτος Αν. 15, Μάτος Αγγ. 15 (4), Ρετσινάς 2, Θεοδώρου.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 8, Μπερτσιμάς, Σέττος 13 (3), Ρουμελιώτης 7 (1), Παπαργυρόπουλος 9, Τριανταφυλλίδης, Φύκας 5 (1), Φούντας 2, Δαχρεντζής 5 (1), Κατράνας 21 (3), Παπανικολάου.

Πηγή: eviabasket.gr

Your email address will not be published.