Γ΄ Εθνική Μπάσκετ: Παράταση στην αγωνία της ανόδου για τον Έσπερο Λαμίας

*ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ: Γιώργος Νίκου

Την ευκαιρία να βρεθεί μια ανάσα από την άνοδο, έχασε ο Έσπερος το απόγευμα της Κυριακής, γνωρίζοντας την ήττα στη Χαλκίδα από την Παναγίτσα με σκορ 78-73.

Σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι, οι Λαμιώτες κυνηγούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και γνώρισαν την ήττα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι για την άνοδο και ενώ απομένουν δύο ακόμα αγωνιστικές.

Κορυφαίος για την ομάδα της πόλης μας, ήταν ο Ρουμελιώτης που πέτυχε 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Κατράνας με 17, ο Φύκας με 11 και ο Σέττος με 10.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι (4-4, 8-9, 14-14). Στα 2,30′ πριν τη λήξη της περιόδου, η Παναγίτσα πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (19-14), το οποίο έφτασε μέχρι και το 22-14. Ο Έσπερος… επανήλθε, μείωσε και με ένα επιμέρους 8-0 πήγε στη δεύτερη περίοδο ισόπαλος 22-22. Εκεί, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στα μισά του δεκαλέπτου προηγήθηκαν 33-28, με τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να «φορτώνονται» φάουλ. Έτσι, η Παναγίτσα εφτασε ακόμα και στο +11 (44-33), για να πάει στο ημίχρονο με το 46-35.

Με ένα γρήγορο 6-0, ο Έσπερος μάζεψε γρήγορα τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (46-41), ωστόσο η Παναγίτσα… απάντησε άμεσα και ξανά ξέφυγε στο +10 (51-41). Οι Λαμιώτες επιχείρησαν και πάλι να μειώσουν (51-45), όμως εκ νέου οι Ευβοιώτες έστειλαν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (58-48, 60-50). Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ο Έσπερος μείωσε σε 60-55, για να πάνε οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την Παναγίτσα να προηγείται 62-55.

Με πέντε πόντους, οι Ευβοιώτες έφυγαν και πάλι στο +10 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (67-57), με τον Έσπερο να μειώνει στα 4, 34′ πριν τη λήξη σε 70-64. Οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη, με σωστή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχους και να φτάσουν στο -4 ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη (73-69). 16» πριν το τέλος ο Κατράνας μείωσε σε 73-71 ευστοχώντας σε 1/2 βολές, για να κάνουν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια το 75-71 επίσης από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας και να διαμορφώσουν το τελικό 78-73.

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας-Χριστοδουλάκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-35, 62-55, 78-73

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Βελισσαράκος): Σκεμπές 5 (1), Καρβούνης 17 (3), Μούντριχας, Θεοδωράκος 20 (6), Μντζάκος, Ντουζίδης, Μπέλλος 3, Γκιζόγιαννης 17 (3), Χοτζάλι, Δρακάκης 16, Σβορώνος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 10 (2), Πάππος, Ρουμελιώτης 20 (2), Παπαργυρόπουλος 7, Φύκας 11 (1), Μαντζούκας, Φούντας 2, Δαχρετζής 6, Κατράνας 17 (3), Παπανικολάου

Your email address will not be published.