Γ΄ Εθνική Μπάσκετ: Όλο και πιο κοντά στην άνοδο ο Έσπερος

ΡΕΠΟΡΤΑΖ-ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ: Θύμιος Αντωνόπουλος

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ: Γιώργος Νίκου

Μία νίκη μακριά από την άνοδο στη Β’ Εθνική του μπάσκετ, βρίσκεται ο Έσπερος Λαμίας από το απόγευμα της Κυριακής.

Η ομάδα της πόλης μας τα βρήκε σκούρα για ένα δεκάλεπτο κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου, στη συνέχεια όμως ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε δικαιότατα στο τελικό 90-80.

Έτσι, θέλει μία ακόμα νίκη την τελευταία αγωνιστική, για να ολοκληρώσει το… όνειρο, εφόσον βέβαια νικήσει και ο Έσπερος Καλλιθέας!

Κορυφαίος για τους Λαμιώτες ο Παπαργυρόπουλος με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν ο Κατράνας με 20, ο Σέττος με 19, ο Ρουμελιώτης με 11 και ο Πάππος με 10.

Ο Έσπερος μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 7-2, με τη Νίκη να απαντάει άμεσα και να παίρνει προβάδισμα (7-9). Οι δύο ομάδες από εκεί και πέρα πήγαν πόντο – πόντο (15-16, 19-18, 21-23), για να λήξει η πρώτη περίοδος με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 27-24. Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Έσπερο και τη Νίκη να πηγαίνουν χέρι – χέρι (29-32, 38-37, 41-39, 44-41) και τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με σκορ 47-42.

Η Νίκη μείωσε άμεσα σε 47-44 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Έσπερος όμως ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και ξέφυγε εκ νέου (54-46), για να ξεφύγει εν συνεχεία στο +13 (59-46). Με ένα επιμέρου 5-0, η ομάδα του Αμαρουσίου μείωσε σε 59-51, όμως οι Λαμιώτες ξέφυγαν ξανά και έφτασαν στο τέλος να προηγούνται με 14 πόντους (70-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Έσπερος συνέχισε στο ίδιο τέμπο (72-60, 78-63, 81-67, 85-71, 87-74), φτάνοντας δικαιότατα στο τελικό 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 47-42, 70-56, 90-80

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 19 (2), Πάππος 10 (1), Ρουμελιώτης 11 (2), Μαντζούκας, Φύκας 3 (1), Παπαργυρόπουλος 22, Φούντας, Δαχρετζής 2, Κατράνας 20 (3), Παπανικολάου.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χρυσόγελος): Τσεκένης 2, Δανάς 7, Μαχαλάκης 2, Σταμάτης 5, Σκούταρης 20 (3), Κυπριτζόγλου 12 (1), Ευαγγελούλης, Πολυμενάκος, Κουκάκης 15 (1), Κανύχης, Διακλής, Ντέντα 17.

Your email address will not be published.