Basket League: Τρίτη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 71-60 στο ΟΑΚΑ, έκανε το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά του μικρού τελικού της Basket League και κατέκτησε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα για δεύτερη σερί σεζόν.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι παρουσιάστηκαν ξανά με απουσίες αλλά η «Ένωση», με κορυφαίους τους Ντίξον και Ελόνου, σταδιακά πήρε τον έλεγχο και έφερε εύκολα την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κόντρα στους «κίτρινους» που δεν είχαν την ενέργεια και τις επιθετικές επιλογές για να ανακάμψουν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο καλά το ματς και, με «μπροστάρη» τον Καββαδά και «βγάζοντας» ενέργεια και διάθεση, έφθασε στο +7 (7-14) στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, η ΑΕΚ μείωσε τη διαφορά με τους Ελόνου και Ντίξον, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους «κίτρινους» να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (18-19).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε σταδιακά, στοιχείο που ευνοούσε τον «Δικέφαλο», ο οποίος, με τους Ελόνου και Ντίξον να κυριαρχούν, πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με +5 (42-37), προβάδισμα που πάντως θα μπορούσε να είναι ακόμη πιο μεγάλο εάν οι παίκτες του ήταν πιο προσεκτικοί στην άμυνα στο τελευταίο λεπτό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΑΕΚ έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και είχαν καλό επιθετικό ρυθμό, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Καββαδά να παλεύει σχεδόν μόνος και παράλληλα ήταν και άστοχοι από την περιφέρεια. Αποτέλεσμα, η υπέρ της «Ένωσης» διαφορά πήγε στο +14 (53-39) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε στο +11 (56-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (61-47) παρότι δεν «φόρτσαρε». Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ ελεύθερα. Πάντως, η «Ένωση», εκμεταλλευόμενη την αστοχία των «κιτρίνων», πήγε την υπέρ της διαφορά ακόμη και στο +17 (66-49), στο 37’.

Πλέον όλοι απλώς περίμεναν τη λήξη του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι το 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Νιούλεϊ 87 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8 (7 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/11 σουτ), ΜακΓκραθ (0/5 σουτ), Ελόνου 13 (6/7 δίπ., 9 ριμπ.), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (6/16 σουτ), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).
Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2/8 τρίπ.), Καββαδάς 11 (5 ριμπ.), Μούρτος 7 (3/10 σουτ, 10 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4.