Αργυρό μετάλλιο η Ελλάδα το Πόλο

Μεγάλη ευκαιρία να αναδειχτεί πρωταθλήτρια κόσμου έχασε η Εθνική ομάδα Πόλο Νέων Γυναικών στο Εθνικό Κολυμβητήριο Βόλου, καθώς ηττήθηκε χτες (9/9) στον τελικό από τη Ρωσία στα πέναλτι με 17-16 (κανονική διάρκεια 9-9).

Η Ρωσία κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο οκτάλεπτο (3-1 και 4-2), αλλά η εθνική ισοφάρισε πριν τη λήξη της περιόδου. Από εκεί και μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο στο τρίτο οκτάλεπτο η Ρωσία βρέθηκε εκ νέου στο +2 (9-7). Παρ’ όλα αυτά, το συγκρότημα του Στέφανου Λέανδρου κατάφερε, χάρη σε δύο γκολ της Πρωτοπαπά, να ισοφαρίσει 9-9 στην τέταρτη περίοδο, σκορ που δεν άλλαξε ως το τέλος, αφού η Γκολοβίνα απέκρουσε το σουτ της Ξενάκη στην τελευταία επίθεση του αγώνα. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι Ρωσίδες αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές και πανηγύρισαν τη νίκη με 17-16 και την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Αυτός ήταν ο δεύτερος τελικός για την Ελλάδα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα νέων γυναικών. Η προηγούμενη ήταν το 1997 στην Πράγα, όταν η εθνική είχε νικήσει 6-5 την Αυστραλία.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ολλανδία, που επικράτησε της Ισπανίας με 9-6 στο μικρό τελικό.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 3-3, 2-0, 0-2

Τα πέναλτι: 8-7

ΡΩΣΙΑ (Μάρκοτς): Γκέζανιτς 3, Σερζάντοβα 2, Ζαπλάτινα 1, Χαμζάεβα 1, Μπορίσοβα 1, Μπέρσνεβα 1

ΕΛΛΑΔΑ (Λέανδρος): Ελ. Πλευρίτου 3, Πρωτοπαπά 2, Ξενάκη 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Ελευθεριάδου 1

Your email address will not be published.